آزمایش زعفران – زعفران اصل و مرغوب باید به رنگ قرمز آتشی تیره، ترد و خشک باشد. زعفران واقعی باید آب را زرد روشن رنگ کند. نخ زعفران حتی پس از آزمایش آب نیز باید رنگ قرمز خود را حفظ کند.برای تهیه زعفران مرغوب چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید. اول از همه احساساتی نشوید، به حقایق نگاه کنید و کیفیت را با پرسیدن سوالات درست بررسی کنید. آزمایش زعفران در بخش آزمایشگاه کنترل کیفیت مواد غذایی انجام میگیرد.

میتوانید نمونه برگه آزمایش زعفران را در پایین مقاله مشاهده کنید

آنالیز و آزمایش زعفران

آنالیز زعفران و آزمایش های تشخیص کیفیت زعفران :

–     آزمایش قدرت رنگدهی زعفران

قدرت رنگدهی زعفران به دلیل وجود کروسین در زعفران است

–    آزمایش طعم زعفران

طعم زعفران به دلیل وجود پیکروکروسین در آن است. که اگر زعفرانی درجه ۱ باشد باید عدد شاخص مربوط به پیکروکروسین آن حداقل ۸۵ باشد. آنالیز زعفران در این مورد حیاطی است.

–    آزمایش عطر زعفران

عطر زعفران به دلیل وجود سافرانال میباشد. این شاخص باید عددی بین ۲۰ تا ۵۰ را نشان دهد. این پارامتر تا حد بالایی می تواند قدیمی یا جدید بودن زعفران را نشان دهد.

زعفران سالی یک بار برداشت می شود(اواخر مهر تا اوایل آذر). زعفران هرچه بیشتر زمان بگذرد، از قدرت رنگدهی اش کم می شود و به عطرش اضافه می شود. بنابراین زعفران پارسالی عطر وبوی فوق العاده ای دارد ولی قدرت رنگدهی آن کم است. از بررسی ۲پارامتر مربوط به قدرت رنگدهی و عطر زعفران در برگه ازمایش زعفران، می توان تشخیص داد که این زعفران پارسالی است یا امسالی

–   مواد افزودنی

یکی از تقلب هایی که در زعفران انجام می دهند، اضافه کردن مواد افزودنی مثل نمک و عسل است که وزن زعفران را کاذب بالا ببرند. این تقلب زعفران را با چشیدن مزه آن هم می توان فهمید. اما آنالیز زعفران می تواند به شما ثابت کند که به زعفران موادی اضافه شده است یا نه.

–    آزمون رنگ (استخراج و تشخیص رنگ های افزودنی)

تقلب دیگر زعفران، اضافه کردن رنگ مصنوعی و شیمیایی به زعفران است. این کار را بعضی از سودجویان انجام می دهند تا رنگدهی زعفران را بالا ببرند. اما این رنگ مصنوعی با رنگ واقعی زعفران کلا فرق دارد. یکی از مواردی که آزمایش می شود، آزمایش تشخیص وجود رنگ شیمیایی در زعفران است.

دیگر آزمونهای آنالیز زعفران : رطوبت ، خاکستر کل،  خاکستر نامحلول در اسید،  میزان مواد خارجی مربوط به محیط و بقایای گل،  عصاره محلول در آب سرد

آزمایشگاه راد گستر با برخورداری از تجهیزات و تخصص در زمینه های  فیزیکی، شیمیایی و میکروبی ، تنها آزمایشگاه مجهز و پیشرفته ملی کنترل کیفیت زعفران در استان اصفهان و استان های همجوار می باشد. کنترل کیفیت زعفران در این آزمایشگاه، بر اساس استانداردهای بین المللی انجام و آزمون های بسیاری به منظور اندازه گیری کیفی زعفران صورت می پذیرد.

فاکتورهای مهم کیفی قابل اندازه گیری درآنالیز زعفران شامل کروسین (رنگ)، پیکروکروسین (طعم) و سافرانال (عطر) هستند. هر چه مقدار این فاکتورها بالاتر باشد، کیفیت زعفران نیز بالاتر است.

قیمت زعفران ارزان مشکوک است

زعفران یکی از گران ترین ادویه های دنیاست. این موضوع باعث کلاهبرداری می شود. شما می توانید فریب خرید زعفران بی کیفیت یا تقلبی را بخورید. از نظر روانشناسی، افرادی که به دنبال زعفران با قیمت پایین تر می گردند، با دیدن زعفران خود را فریب می دهند و فکر می کنند قیمت بهتری کسب کرده اند. در واقع فعالیت های ورودی برای تولید زعفران یکسان است. تقریباً غیرممکن است که کسی برای ارائه زعفران با کیفیت، قیمت های بسیار پایین تری داشته باشد.

تنها در صورتی امکان پذیر است که فناوری جدیدی برای کشت و فرآوری زعفران کشف شده باشد. با این حال، قیمت های معقول پایین تر منطقی است. همچنین بستگی به این دارد که آیا به قیمت تولید کننده، عمده فروشی یا خرده فروشی نگاه می کنید. به طور کلی، قیمت‌های پایین‌تر زعفران می‌تواند نتیجه کار کارآمدتر، سازماندهی ناب، صرفه‌جویی در مقیاس یا حاشیه‌های کمتر عرضه‌کننده زعفران باشد. پس ممکن است. با این حال افت قیمت زیاد مشکوک است. در این موارد باید از زعفران تقلبی، کیفیت و فریب آن آگاه باشید.

زعفران تقلبی در هند

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است بیفتد این است که زعفران تقلبی بخرید یا فریب بخورید. در زعفران تقلبی مواد دیگر به مقدار زعفران مخلوط می شود. زعفران را می توان به طور مصنوعی رنگ آمیزی و دستکاری کرد. کیفیت وجود ندارد. ممکن است افراطی به نظر برسد، اما این اتفاق می افتد.

تقلب در زعفرانبر اساس یک مطالعه مشخص، نیمی از زعفران در هند تقلبی است و هیچ یک از نمونه‌های گرفته شده دارای استانداردهای بالای کیفیت رنگ و عطر نیستند. به گفته وزارت صنایع تبدیلی مواد غذایی اتحادیه، هیچ یک از نمونه های زعفران کیفیت زعفران درجه یک و دو را نداشت. فقط 56 درصد زعفران اصل بود، اما دارای درجه III و IV بود. درجه با محتوای سافرانال و کروسین تعیین می شود. اینها به رنگ و عطر نگین، پوشال و سارگول کمک می کنند. بر اساس این مطالعه، 44 درصد دیگر با قسمت هایی از گیاهان دیگر به جز زعفران تقلب شده بودند. مانند علف فنجانی، توت، گندم و پسته. این دلیل روشنی بر تقلب عمدی است. لازم به ذکر است که این مطالعه در هند انجام شده است. با این حال، خطرات فریب خوردن در هنگام برخورد با زعفران را نشان می دهد.

نگرانی های تقلبی زعفران به سال ها قبل برمی گردد. در سال 1918 شیمیدانان در ایالات متحده اشاره کردند که الیاف زعفران را می توان در عسل، روغن های مختلف یا گلیسیرین خیس کرد تا وزن زعفران بیشتر شود.

دانشمندان در جمهوری چک کشف کرده‌اند که بیش از نیمی از زعفران که ادعا می‌شود «زعفران اسپانیایی» است، در اسپانیا کشت و پردازش نشده است. زعفران اسپانیایی برتر از سایر زعفران های سایر مناطق جهان است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Summary
Review Date
Reviewed Item
آزمایش زعفران
Author Rating
51star1star1star1star1star