تقلب در زعفران ، کلاله های رنگ طلایی ، که خشک شده و به عنوان ادویه ای برای طعم دادن به غذاهای طعم دار و به عنوان رنگ برای رنگ آمیزی غذاها و سایر محصولات استفاده می شوند.مجتمع آزمایشگاهی رادگستر اصفهان ، در بخش آزمایشگاه مواد غذایی تمامی آزمایشات مرتبط با زعفران را به انجام میرساند. آزمایشگاه کنترل کیفیت مواد غذایی  نیز این وظیفه مهم را بر عهده دارد.

زعفران دارای عطر و طعم قوی و عجیب و غریب و طعم تلخ است و برای رنگ آمیزی و طعم دادن بسیاری از غذاهای ایرانی . بین المللی ، به ویژه برنج و مرغ و انواع دیگری از غذاها استفاده می شود. در فرهنگ ایران ادویه از جایگاه ویژه ای برخوردار است. از این ماده حتی به عنوان دارو در برخی بیماری ها استفاده میشود. البته در طب سنتی.

بیشتر بخوانید : شناسایی تقلبات عسل

زعفران اصلی و تجارت آن

زعفران واقعی با دست برداشت می شود ، به دلیل رنگ و طعم آن بسیار با ارزش و بسیار گران است. در حقیقت ، این گرانترین ادویه و هزینه بین 1100 دلار تا 11000 دلار در هر کیلوگرم است. بازار بین المللی زعفران در سال 2018 430 میلیون دلار ارزش داشت.

تجارت زعفران پیچیده است. مهمترین مناطق در حال رشد زعفران در ایران ، یونان ، مراکش و هند است. افغانستان و اسپانیا نیز منابع مهم زعفران هستند. با برچسب اسپانیایی زعفران بیشتر در کشورهای دیگر رشد می کند اما در اسپانیا بسته بندی شده است. براساس این گزارش (گیج کننده!) ، ایران بیشتر تولید جهانی را با 90 ٪ – 93 ٪ به خود اختصاص می دهد ، اما فقط 40 ٪ از صادرات مستقیم جهانی را تشکیل می دهد ، ظاهراً به این دلیل که زعفران ایرانی توسط سایر کشورها رو به فروش می رسد.

با وجود بسیاری از تولیدات خود در یک کشور و با یک فصل برداشت کوتاه ، عرضه زعفران در برابر حوادث آب و هوایی بسیار آسیب پذیر است. به عنوان مثال ، از سال 2006 تا 2009 به دلیل یخبندان سنگین در ایران در سال 2007 سه برابر قیمت ها وجود داشت. تغییرات آب و هوا یک تهدید است ، با افزایش رطوبت در برخی مناطق منجر به بیماری های گیاهی بیشتر و خشکسالی در سایر مناطق بازده محدود می شود.

زغفران تقلبی

زعفران یکی از ادویه های متداول است. زعفران پودر بیشتر از کل زعفران در معرض تقلب است.
بزرگترین مسئله ایمنی مواد غذایی در مورد تقلب در زعفران احتمالاً استفاده از رنگهای مصنوعی برای تقویت رنگ تقلب در کل زعفران و پودر زعفران است. رنگهای سودان I-IV و Rhodamine B در زعفران یافت شده و به طور بالقوه ژنوتوکسیک و سرطان زا در نظر گرفته می شوند.

نمونه برگه آزمایش زعفران

برگه آزمایش زعفران

تقلب در کل زعفران

در اینجا برخی از مواردی که به زعفران اضافه می شوند تا به طور کلاهبرداری ارزش آن را افزایش دهند.
 • بخش هایی از گلهای زعفران ، از جمله بخش زرد  و بخش سفید.
 • رشته های گیاهان دیگر ، از جمله الیاف ذرت ، کلاله های گلرنگ ، کلاله های گلهای دیگر ، الیاف میوه انار
 • رشته های منابع دیگر از جمله ابریشم. رشته های تقلبی ممکن است با رنگهای گیاهی از جمله چغندر ، انار ، پوست میوه رنگ شوند.
 • مایعات اضافه شده برای افزایش وزن ، از جمله روغن ، گلیسیرین و عسل
 • رنگ ها و ترکیبات عطر همانطور که در زیر ذکر شده است

 تقلب در پودر زعفران

در اینجا برخی از مواردی که به پودر زعفران اضافه می شوند تا به طور کلاهبرداری ارزش آن را افزایش دهند.
 • پودر زردچوبه
 • پودر پاپریکا
 • دانه های زمینی رازیانه شیرین یا آناتو
 • گلهای خشک شده
 • عصاره Gardenia (کیپ یاس) ، برای استرهای کروکتین که در زعفران نیز هستند
 • رنگهای طبیعی از گل و ریشه
 • رنگهای مصنوعی از جمله اریتروزین ، پونسو 4R ، تارترازین ، رنگهای سودان ، مگنتا سوم و رودامین ب
 • صفرانال ، که یک ترکیب عطر مصنوعی است
همچنین ، گزارش های تاریخی از پرکننده ها برای افزایش وزن محصول از جمله گچ ، گچ و اسپار سنگین (باریم سولفات) اضافه شده است

انواع دیگر کلاهبرداری (کلاهبرداری از نوع مواد غذایی)

فروش زعفران فیلیپین یا “گلهای زعفران” به نظر می رسد که آنها زعفران واقعی هستند (C. sativus). در عوض آنها گلرنگ یا کاسوبا هستند.
 • زعفران تقلبی به عنوان زعفران کامل فروخته می شود
 • تکه های کاغذی رنگی که به عنوان زعفران فروخته می شود
 • کلاهبرداری اثبات شده ، که در آن منشأ جغرافیایی زعفران نادرست است

آزمایش و آنالیز زعفران

آزمایش یک چالش است. بازرسی های میکروسکوپی را می توان روی پودر و همچنین زعفران کامل انجام داد ، اما آنها وقت گیر و گران هستند. علاوه بر این ، امتحانات بصری لزوماً زنا با رنگ ها یا صفرانال را تشخیص نمی دهد.
برخی از آزمایشات مبتنی بر DNA برای تمایز گلرنگ از زعفران تلاش می کنند ، زیرا آنها از نزدیک مرتبط هستند. آزمایشات DNA همچنین Safranal یا Dyes پیدا نمی کند. روشهای طیف سنجی می توانند ساده و سریع باشند اما بسیار حساس نیستند و همه تقلبات ها را انتخاب نمی کنند. بسیاری از روشهای تست اصالت دیگر وجود دارد که هر کدام چالش های خاص خود را دارند. توصیه می شود از مجموعه ای از تست های مکمل برای پوشش انواع تقلب و کلاهبرداری استفاده شود. آزمایش تحریک با موفقیت با استفاده از روشهای پایدار ایزوتوپ انجام شده است.
تقلب در زعفران
Summary
Review Date
Reviewed Item
تقلب در زعفران
Author Rating
51star1star1star1star1star
Product Name
شناسایی تقلب در زعفران
Price
1000
Product Availability
Pre-Order Only