دستگاه کروماتوگرافی گازی یا GC  یکی از تجهیزات مهم در آزمایشگاه مواد غذایی رادگستر میباشد. دستگاه GC  برای اندازه گیری پروفایل کامل اسید های چرب در مواد غذایی و خوراک دام و طیور استفاده میشود. از دیگر موارد کاربرد این دستگاه اندازه گیری درصد استرول ها در مواد غذایی٬ اندازه گیری درصد خلوص حلال های آبی و آلی میباشد.

مقالات مرتبط:

دستگاه کروماتوگرافی مایع LC-MS-MS

مروری بر دستگاه کروماتوگرافی گازی

هنگامی که یک نمونه محلول مخلوط به سیستم GC تزریق می شود، ترکیبات موجود در نمونه، از جمله اجزای حلال، در واحد تزریق نمونه گرم شده و تبخیر می شوند.

با سیستم GC، فاز متحرک، که به عنوان گاز حامل نامیده می شود، همیشه به ترتیب از واحد تزریق نمونه به ستون و سپس به آشکارساز جریان می یابد. اجزای هدف که در واحد تزریق نمونه تبخیر شده اند توسط گاز حامل به ستون منتقل می شوند. هنگامی که در ستون قرار می گیرد، مخلوط ترکیبات به اجزای مختلف جدا می شود و سپس مقدار هر ترکیب توسط آشکارساز اندازه گیری می شود.

کروماتوگرافی گازی

آشکارساز مقدار هر ترکیب را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند و این سیگنال ها را به واحد پردازش داده ارسال می کند. داده‌های به‌ دست‌ آمده امکان تعیین ترکیبات موجود در نمونه و مقدار آن را فراهم می‌کند.

پیکربندی دستگاه GC

پیکربندی یک سیستم GC بسیار ساده است. سه جزء اصلی در سیستم GC وجود دارد: واحد تزریق نمونه، که نمونه مایع را گرم کرده و آن را تبخیر می کند. ستونی که برای جداسازی هر ترکیب استفاده می شود. و آشکارساز، که ترکیبات را تشخیص می دهد و غلظت آنها را به عنوان سیگنال های الکتریکی خروجی می دهد.

جداسازی کروماتوگرافی گازی

جداسازی توسط GC در داخل ستون اتفاق می افتد.
نمونه حاوی ترکیبات متعدد همراه با فاز متحرک به ستون تزریق می شود. (در GC، فاز متحرک گازی است که به آن گاز حامل گفته می‌شود. اغلب از آن استفاده می‌شود.) هم نمونه و هم فاز متحرک از ستون عبور می‌کنند، اما نرخ پیشرفت در داخل ستون بسته به ترکیب متفاوت است. بر این اساس، در زمان هایی که ترکیبات مربوطه به خروجی ستون می رسند، تفاوت هایی ایجاد می شود. در نتیجه، جدایی بین هر ترکیب رخ می دهد.
به ردیف پیک هایی که هنگام ترسیم سیگنال های الکتریکی خروجی از آشکارساز GC بر روی محور عمودی و زمان سپری شده پس از تزریق نمونه بر روی محور افقی رسم می شود، کروماتوگرام می گویند.
اجزایی که از ستون عبور می کنند توسط فاز متحرک (فاز گاز) منتقل می شوند در حالی که از فاز ثابت (فاز مایع و فاز جامد) جدا می شوند و به داخل آن جذب می شوند.

 

یک کروماتوگرام معمولی در اینجا نشان داده شده است.
محور افقی زمان رسیدن قطعه به آشکارساز را نشان می دهد. محور عمودی شدت سیگنال را نشان می دهد.
قسمتی که در آن هیچ چیز تشخیص داده نمی شود خط مبنا و قسمتی که یک جزء در آن تشخیص داده می شود اوج نامیده می شود.
از زمانی که نمونه به سیستم تزریق می شود تا زمانی که پیک ها ظاهر می شوند، زمان ماند نامیده می شود.
از آنجایی که زمان شستشو برای هر جزء متفاوت است، هر جزء را می توان جدا و تشخیص داد.

 

کاربرد دستگاه کروماتوگرافی گازی GC

  • تجزیه و تحلیل مواد غذایی
  • کنترل کیفیت
  • پژوهش
  • پزشکی قانونی
  • اندازه گیری آلودگی هوا
  • تجزیه و تحلیل الکل خون
  • و …
کروماتوگرافی گازی-طیف‌سنجی جرمی (GC-MS) یک تکنیک تحلیلی ترکیبی است که قابلیت‌های جداسازی GC را با ویژگی‌های تشخیص MS ترکیب می‌کند تا کارایی بالاتری را در تجزیه و تحلیل نمونه ارائه دهد. در حالی که GC می تواند اجزای فرار را در یک نمونه جدا کند، MS به قطعه قطعه کردن اجزا و شناسایی آنها بر اساس جرم آنها کمک می کند.
GC-MS شناسایی نمونه پیشرفته، حساسیت بالاتر، افزایش دامنه نمونه‌های قابل تجزیه و تحلیل و نتایج سریع‌تر را فراهم می‌کند که طیف جدیدی از کاربردها را برای GC-MS در چندین زمینه ممکن می‌سازد.

دارو و GC-MS

GC-MS در تست های غربالگری برای تشخیص چندین بیماری متابولیک مادرزادی استفاده می شود. سطوح کمی از ترکیبات موجود در ادرار بیماران مبتلا به اختلالات متابولیک ژنتیکی را تشخیص می دهد. همچنین می تواند وجود روغن ها را در پمادها، کرم ها و لوسیون ها تشخیص دهد.

پایش محیط زیست

پایش آلاینده های محیطی یکی از کاربردهای اصلی GC-MS است. به طور گسترده ای در تشخیص دی بنزوفوران ها، دیوکسین ها، علف کش ها، گوگرد، آفت کش ها، فنل ها و کلروفنل ها در هوا، خاک و آب استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل مواد غذایی و عطر

ترکیبات معطر مانند اسیدهای چرب، استرها، آلدئیدها، الکل ها و ترپن های موجود در غذا و نوشیدنی را می توان به راحتی با استفاده از GC-MS تجزیه و تحلیل کرد. این تکنیک همچنین می تواند برای تشخیص فساد یا آلودگی مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد. تجزیه و تحلیل طیف گسترده ای از روغن ها مانند روغن اسطوخودوس، روغن زیتون، روغن نعناع و اسانس ها، عطرها، عطرها، مواد حساسیت زا، منتول و شربت ها نیز با استفاده از GC-MS امکان پذیر است.
ارائه‌دهنده راه‌حل‌های مراقبت‌های بهداشتی و آزمایشگاهی، سیستم‌های GC-MS Perkin Elmer داده‌های دقیق و بینش بیشتری را در مورد طیف گسترده‌ای از نیازهای شناسایی و کمیت در کاربردهای محیطی، غذایی، پزشکی قانونی و صنعتی ارائه می‌دهند. سیستم‌های GC-MS این شرکت را می‌توان در آنالیز چندین ترکیب فرار و نیمه فرار استفاده کرد و پردازش بسیار حساس و پرتوانی را ارائه می‌دهد.

کاربردهای دارویی

در صنعت داروسازی، GC-MS در تحقیق و توسعه، تولید و کنترل کیفیت استفاده می شود. در شناسایی ناخالصی های موجود در مواد فعال دارویی استفاده می شود. در شیمی دارویی، GC-MS در سنتز و خصوصیات ترکیبات و در بیوتکنولوژی دارویی استفاده می شود.

کاربردهای پزشکی قانونی

با استفاده از GC-MS، تجزیه و تحلیل زباله های آتش را می توان طبق استانداردهای انجمن آمریکایی مواد آزمایش (ASTM) انجام داد. GC-MS به طور گسترده در سم شناسی قانونی برای شناسایی سموم و استروئیدها در نمونه های بیولوژیکی و در آزمایشگاه های ضد دوپینگ برای شناسایی داروهای افزایش دهنده عملکرد مانند استروئیدهای آنابولیک استفاده می شود.
سازنده ابزارهای علوم زیستی، Agilent سیستم‌های GC-MS چهار قطبی تک و سه‌قطبی را ارائه می‌دهد که بسیار حساس با محدودیت‌های تشخیص پایین هستند و برای کاربردهای پزشکی قانونی، آزمایش مواد غذایی و آنالیز سم‌شناسی مناسب هستند.

تجزیه و تحلیل بیولوژیکی

GC-MS را می توان برای تجزیه و تحلیل زیستی مایعات بدن برای شناسایی مواد مخدر، باربیتورات ها، الکل ها و داروهایی مانند ضد تشنج ها، بی حس کننده ها، آنتی هیستامین ها، خواب آورهای آرام بخش و داروهای ضد صرع استفاده کرد. همچنین در شناسایی آلاینده ها و متابولیت ها در سرم و در پروفایل اسیدهای چرب در میکروب ها مفید است.
سیستم‌های GC-MS از ارائه‌دهنده راه‌حل‌های علمی، Thermo Fischer Scientific با نرم‌افزاری همراه شده‌اند که به ساده‌سازی جریان‌های کاری و داده‌های GC-MS کمک می‌کند و می‌تواند به طور یکپارچه با برنامه‌های غذایی، محیطی، پزشکی قانونی و بالینی یکپارچه شود.

جنگ شیمیایی

سیستم‌های کشف مواد منفجره در مکان‌های عمومی از تکنیک GC-MS برای تجزیه و تحلیل و شناسایی عوامل جنگ شیمیایی استفاده می‌کنند.

تحقیقات ژئوشیمیایی

GC-MS با توجه به قله های طیفی جرمی قابل توجه ساختاری، گستره وسیع نمونه های با فرار کم قابل تجزیه، یون های مولکولی افزایش یافته و اطلاعات با ارزش نسبت ایزوتوپ، ابزار قدرتمندی برای کاربردهای ژئوشیمیایی است. از GC-MS برای تجزیه و تحلیل جو زهره استفاده شده است و همچنین توسط برنامه وایکینگ در مریخ استفاده شده است. علاوه بر این، یک سیستم کایرال GC-MS توسط ماموریت روزتا برای تجزیه و تحلیل مواد موجود در دنباله‌دار 67P/Churyumov-Gerasimenko استفاده شده است.

کاربردهای صنعتی

GC-MS برای تجزیه و تحلیل گازهای معدنی و حلال های معطر، تشخیص ناخالصی ها و آلرژن ها در لوازم آرایشی ایده آل است. همچنین در سنتز استات سلولز، پلی اتیلن، پلی وینیل و الیاف مصنوعی استفاده می شود.
بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که سیستم‌های GC-MS خودکار نتایج سریع و قابل تکرار را در چندین کاربرد ارائه می‌دهند.

ترکیبات مناسب برای آنالیز GC

اجزای قابل تجزیه و تحلیل با GC دارای سه ویژگی اصلی زیر هستند.

ترکیبات با نقطه جوش تا 400 درجه سانتیگراد
ترکیباتی که در دمای تبخیر تجزیه نمی شوند
ترکیباتی که در دمای تبخیر خود تجزیه می شوند، اما همیشه به همان میزان. به این عمل GC پیرولیز می گویند.

ترکیباتی که نمی توان آنها را تجزیه و تحلیل کرد یا تجزیه و تحلیل آنها با GC دشوار است

ترکیباتی که قابل تجزیه و تحلیل نیستند

ترکیباتی که تبخیر نمی شوند (فلزات غیر آلی، یون ها و نمک ها)
ترکیبات بسیار واکنش پذیر و ترکیبات شیمیایی ناپایدار
(اسید هیدروفلوریک و سایر اسیدهای قوی، ازن، NOx و سایر ترکیبات بسیار واکنش پذیر)

ترکیباتی که تجزیه و تحلیل آنها دشوار است

ترکیبات با جذب بالا (ترکیبات حاوی یک گروه کربوکسیل، گروه هیدروکسیل، گروه آمینه یا گوگرد)
ترکیباتی که به دست آوردن نمونه های استاندارد برای آنها دشوار است (تحلیل کمی و کیفی دشوار است.)

Summary
دستگاه کروماتوگرافی گازی
Article Name
دستگاه کروماتوگرافی گازی
Description
دستگاه کروماتوگرافی گازی یا GC یکی از تجهیزات مهم در آزمایشگاه مواد غذایی رادگستر میباشد. دستگاه GC برای اندازه گیری پروفایل کامل اسید های چرب در مواد غذایی و خوراک دام و طیور استفاده میشود. از دیگر موارد کاربرد این دستگاه اندازه گیری درصد استرول ها در مواد غذایی٬ اندازه گیری درصد خلوص حلال های آبی و آلی میباشد.
Author
Publisher Name
Radgostar Lab
Publisher Logo