دارو سازی و دستگاه LC-MS/MS

داروها نیاز به تعیین دقیق ناخالصی هایی دارند که ممکن است در هنگام مصرف به مصرف کننده آسیب برساند. اگرچه امروزه متداول‌ترین تکنیک برای شناسایی ناخالصی‌ها کروماتوگرافی مایع-طیف‌سنجی جرمی (LC-MS/MS) است. در این مقاله آزمایشگاه رادگستر چگونگی وجود و تشخیص نا خالصی دارویی را بیان میکند. با ما همراه باشید.

مقاله مرتبط :

کاربرد های دستگاه ICP-MS

ناخالصی دارویی به چه معناست ؟

ناخالصی در داروها به عنوان هر جزء که موجودیت تعریف شده به عنوان ماده دارویی نیست طبقه بندی می شود. علاوه بر این، برای یک فرآورده دارویی، هر جزء که جزء فرمولاسیون نباشد، ناخالصی محسوب می شود. سه نوع ناخالصی مختلف در داروها وجود دارد که شرکت‌های سازنده API باید مراقب آن‌ها باشند. در زیر، نگاهی عمیق تر به هر یک از این سه نوع ناخالصی ارائه می دهیم.

انواع ناخالصی دارویی

  • ناخالصی های آلی
    ناخالصی های آلی اغلب ناخالصی های دارویی مربوط به فرآیند یا دارو هستند. این نوع آلاینده‌ها به احتمال زیاد در طول سنتز، خالص‌سازی و ذخیره‌سازی ماده دارویی ایجاد می‌شوند. ناخالصی های فرار آلی حلال های باقی مانده ای هستند که در طی سنتز مواد دارویی یا در مواد جانبی مورد استفاده در تولید فرمولاسیون های دارویی تولید می شوند. چند نمونه شامل مواد اولیه، فرآورده های فرعی، واسطه ها، محصولات تخریب، معرف ها، لیگاندها و کاتالیزورها هستند.

 

  • ناخالصی های معدنی
    ناخالصی های معدنی اغلب از فرآیند تولید به دست می آیند. این ناخالصی‌ها اغلب معرف‌ها، لیگاندها، کاتالیزورها، فلزات سنگین یا باقیمانده، نمک‌های معدنی، مواد کمکی فیلتر یا زغال‌سنگ هستند. آلاینده های غیر آلی را می توان با استفاده از استانداردهای فارماکوپیال شناسایی و تعیین کرد.

 

  • حلال های باقیمانده
    سومین نوع ناخالصی در داروسازی حلال های باقی مانده است. این ناخالصی ها باقیمانده حلال های موجود در فرآیند تولید هستند. حلال های مورد استفاده در تولید دارو بر اساس سمیت آنها در سه دسته تعریف می شوند. از حلال های کلاس یک همیشه باید اجتناب کرد، زیرا به عنوان مواد سرطان زا برای انسان یا برای محیط زیست خطرناک شناخته شده اند. حلال های کلاس دو باید کاربرد محدودی داشته باشند، زیرا ممکن است سطوحی از سمیت مضر وجود داشته باشد. حلال های کلاس سه پتانسیل سمی کمی برای انسان دارند و نیازی به محدودیت ندارند.

سه نوع مختلف ناخالصی در داروسازی شامل حلال های آلی، معدنی و باقیمانده است. بیشتر این ناخالصی ها به دلیل فرآیندهای تولید، تخریب، شرایط نگهداری، مواد جانبی یا آلودگی ایجاد می شوند. بدون شناسایی و حذف ناخالصی ها در داروها، کیفیت، ایمنی و اثربخشی محصولات دارویی به خطر می افتد.

 

تشخیص ناخالصی دارویی با دستگاه LC-MS/MS

داشتن ابزارهای تحلیلی هوشمند می‌تواند تشخیص ناخالصی‌های ناشناخته را که برای اطمینان از خلوص اجزای مولکولی کوچک مهم است، پیش ببرد.

فارماکوپیای ایالات متحده (USP) ناخالصی را به عنوان “هر جزء از یک ماده دارویی که موجودیت شیمیایی تعریف شده به عنوان ماده دارویی نیست و علاوه بر این، برای یک محصول دارویی، هر جزء که جزء فرمولاسیون نیست” تعریف می کند.

بیشتر ناخالصی ها مولکول های کوچکی هستند که از فرآیند تولید یا مواد بسته بندی منشأ می گیرند و محصول نهایی عوامل دارویی را آلوده می کنند. وجود ناخالصی‌ها می‌تواند کیفیت و ایمنی محصولات دارویی را حتی در مقادیر کمی تحت تأثیر قرار دهد و به دلیل اثرات بالقوه سرطان‌زا یا ایمنی‌زا، خطراتی را برای بیماران به همراه داشته باشد. در واقع، ناخالصی‌های N-Nitrosodimethylamine موجود در داروی والزارتان خطر ابتلا به سرطان کبد را در برخی از بیماران با نسخه‌های طولانی مدت افزایش می‌دهد . علاوه بر این، حتی ترکیبات ناخالص با اثرات کمتر خطرناک می توانند با تغییر کارایی یا قابلیت استفاده درمان ها، مشکلاتی را ایجاد کنند.

ایمنی جامعه و بیماران با دستگاه LC-MS/MS

پروفیل ناخالصی در فرآیند تولید محصولات دارویی الزامی است. ترکیبات نامطلوب باید در چندین مرحله شناسایی، شناسایی و اندازه گیری شوند تا از کارایی و ایمنی اطمینان حاصل شود. برای محافظت از ایمنی بیمار و اطمینان از یکپارچگی خط تولید، معمول است که سازندگان انواع ناخالصی‌های موجود در ترکیبات دارو را قبل از ورود به فرآیند تولید و محصول پایین دستی شناسایی و حذف کنند. به طور معمول، هر چه ناخالصی ها زودتر شناسایی و حذف شوند، زمان و منابع کمتری برای استفاده از یک ماده آلوده هدر می رود.

حذف کامل تمام ناخالصی ها در فرآیند تولید، اگر نگوییم غیرممکن، چالش برانگیز است. با این حال، سازندگان باید اطمینان حاصل کنند که ناخالصی وجود ندارد یا در سطوح ایمن وجود دارد و بر عملکرد محصول نهایی تأثیر نمی گذارد. بنابراین، داشتن روش های قابل اعتماد، دقیق و کارآمد برای تشخیص ناخالصی ها ضروری است. با استفاده از دستگاه LC-MS/MS میتوان بسیار سریع این ناخالصی ها را تشخیص داد و کمترین زمان و منابع را هدر داد.

پروفیل ناخالصی یک روش پیچیده است که به دلیل تعداد زیاد و تنوع ترکیبات ناخالصی است که می توانند در طول تولید به داروها راه پیدا کنند. پیشرفت در روش های طیف سنجی جرمی راه حل هایی برای تشخیص ناخالصی جامع ارائه می دهد.