تراریخته یا GMO

در مجتمع آزمایشگاهي رادگستر محصولات تراریخته بررسی میشوند.  در بخش تشخیص مولکولی به روش Rt Pcr. تشخیص مولکولی انواع گوشت و فرآورده های آن آزمایش شده. گونه های غذایی و کشاورزی در مبحث تراریخته GMO، مورد بررسی و آنالیز دقیق قرار می گیرد.

محصولات تراریخته

تراريخته چیست

كه به آن ترا ژني هم اطلاق ميشود، فرايند تزريق يك ژن برونزاد به هرمحصول يا جانداري كه ویزگي جديد پيدا مي كند. ژن انتقال ميدهد تراريخته يا GMO گفته ميشود. به زبان ساده تر، تراريخته ريشه در دستكاری ژنتيكي محصولات مصرفي در تغذيه دارد . در واقع محصولاتي كه ساختار ژنتيكي آنها توسط مهندسي ژنتيك تغيير كرده . يك يا چند خصوصيت ويژه در محصول ايجاد كرده يا حذف نموده. كه اين تغييرات هرگز به صورت طبيعي رخ نميدهد را تراريخته يا GMO مي گويند.
محصولاتي نظير غلات(ذرت، سويا، برنج و…) مي تواند با اصلاح ساختار .  تغييرات ژنتيك، باعث شود در هزينه ها، نيروي كار، آبياري، زهكشي و استفاده كمتر از سموم مثمر ثمر بوده . مقادير توليد بيشتر شود كه خود عامل مبارزه با كمبود غذا و قحطي در جهان مي باشد.

غذای تراریخته

آیا من غذاهایی می خورم که از محصولات تراریخته ( GMO ) به دست می آیند؟

به احتمال زیاد شما در حال خوردن غذاها و محصولات غذایی هستید که با موادی که از محصولات تراریخته تهیه شده اند، تهیه شده اند. بسیاری از محصولات GMO برای تهیه موادی که مردم جهان می خورند مانند نشاسته ذرت، شربت ذرت، روغن ذرت، روغن سویا، روغن کانولا یا شکر بسته بندی شده استفاده می شود. چند میوه و سبزیجات تازه در انواع تراریخته موجود است، از جمله سیب زمینی، کدو تابستانی، سیب و پاپایا. اگرچه GMO در بسیاری از غذاهایی که ما می خوریم وجود دارد، بیشتر محصولات تراریخته که در ایالات متحده رشد می کنند برای غذای حیوانات استفاده می شود.
برای اینکه مصرف‌کنندگان راحت‌تر بدانند غذاهایی که می‌خورند حاوی مواد GMO هستند یا خیر، وزارت کشاورزی و سازمان غذا و دارو فهرستی از غذاهای مهندسی شده زیستی را در سرتاسر جهان تهیه می‌کند. علاوه بر این، به دلیل استاندارد جدید ملی افشای مواد غذایی مهندسی شده زیستی، برچسب “مهندسی زیستی” را روی برخی از غذاهایی که می خوریم مشاهده خواهید کرد.

آزمایشگاه تراریخته

چه محصولات تراریخته ای در جهان رشد و فروخته می شود؟

تنها چند نوع از محصولات GMO در ایالات متحده کشت می شود، اما برخی از این محصولات تراریخته درصد زیادی از محصولات کشت شده را تشکیل می دهند (به عنوان مثال، سویا، ذرت، چغندر قند، کلزا و پنبه).
در سال 2018، سویای GMO 94 درصد از کل سویای کاشته شده را تشکیل می داد، پنبه GMO 94 درصد از کل پنبه کاشته شده را تشکیل می داد و 92 درصد از ذرت کاشته شده را ذرت GMO تشکیل می داد.
در سال 2013، کلزا GMO 95٪ کلزای کاشته شده را تشکیل می داد در حالی که چغندر قند GMO 99.9٪ کل چغندر قند برداشت شده را تشکیل می داد.
بیشتر گیاهان تراریخته برای ساخت موادی استفاده می‌شوند که سپس در سایر محصولات غذایی استفاده می‌شوند، به عنوان مثال، نشاسته ذرت ساخته شده از ذرت GMO یا شکر ساخته شده از چغندر قند GMO.

آنالیز تراریخته

محصولات تراریخته ( GMO )

ذرت تراریخته

ذرت متداول ترین محصول کشت شده در ایالات متحده است و بیشتر آن تراریخته است. بیشتر ذرت GMO برای مقاومت در برابر آفات حشرات یا تحمل علف کش ها ایجاد می شود. ذرت Bacillus thuringiensis (Bt) یک ذرت GMO است که پروتئین هایی را تولید می کند که برای برخی از حشرات آفات سمی هستند اما برای انسان، حیوانات خانگی، دام یا سایر حیوانات سمی نیستند. اینها همان انواع پروتئین هایی هستند که کشاورزان ارگانیک برای کنترل آفات حشرات استفاده می کنند و به سایر حشرات مفید مانند کفشدوزک ها آسیب نمی رسانند. ذرت GMO Bt نیاز به سمپاشی حشره کش ها را کاهش می دهد و در عین حال از آسیب حشرات جلوگیری می کند. در حالی که مقدار زیادی ذرت تراریخته وارد غذاها و نوشیدنی های فرآوری شده می شود، بیشتر آن برای تغذیه دام مانند گاو و طیور مانند مرغ استفاده می شود.

سویا تراریخته

بیشتر سویای کشت شده در جهان ، سویای تراریخته است. بیشتر سویای GMO برای غذای حیوانات، عمدتاً طیور و دام و تهیه روغن سویا استفاده می شود. همچنین به عنوان مواد تشکیل دهنده (لسیتین، امولسیفایرها و پروتئین ها) در غذاهای فرآوری شده استفاده می شود.

پنبه تراریخته

پنبه GMO برای مقاومت در برابر کرم های غوزه ایجاد شد و به احیای صنعت پنبه آلاباما کمک کرد. پنبه GMO نه تنها منبع قابل اعتمادی از پنبه برای صنعت نساجی است، بلکه برای تهیه روغن پنبه دانه نیز استفاده می شود که در غذاهای بسته بندی شده و در بسیاری از رستوران ها برای سرخ کردن استفاده می شود. کنجاله و پوسته پنبه دانه GMO نیز در غذای حیوانات استفاده می شود.

سیب زمینی تراریخته

برخی از سیب زمینی های تراریخته برای مقاومت در برابر آفات و بیماری های حشرات ساخته شده اند. علاوه بر این، برخی از انواع سیب‌زمینی GMO برای مقاومت در برابر کبودی و قهوه‌ای شدن که می‌تواند هنگام بسته‌بندی، ذخیره‌سازی و حمل و نقل سیب‌زمینی‌ها یا حتی برش در آشپزخانه ایجاد شود، ایجاد شده‌اند. در حالی که قهوه ای شدن کیفیت سیب زمینی را تغییر نمی دهد، اغلب منجر به دور ریختن بی مورد غذا می شود زیرا مردم به اشتباه فکر می کنند غذای قهوه ای شده فاسد شده است.

پاپایا تراریخته

در دهه 1990، بیماری ویروسی لکه حلقه تقریباً محصول پاپایای هاوایی را از بین برده بود و در این روند تقریباً صنعت پاپایا در هاوایی را نابود کرد. یک پاپایای GMO به نام پاپایای رنگین کمان، برای مقاومت در برابر ویروس ringspot ساخته شده است. این GMO باعث نجات کشاورزی پاپایا در جزایر هاوایی شد.

کدو حلوایی تراریخته

کدو سبز تابستانی GMO به برخی از ویروس های گیاهی مقاوم است. کدو حلوایی یکی از اولین تراریخته های موجود در بازار بود، اما به طور گسترده کشت نمی شود.

یونجه تراریخته

یونجه تراریخته عمدتاً برای تغذیه گاوها – عمدتاً گاوهای شیری – استفاده می شود. بیشتر یونجه GMO در برابر علف کش ها مقاوم است و به کشاورزان اجازه می دهد تا محصولات را سمپاشی کنند تا از آنها در برابر علف های هرز مخرب محافظت کنند که می تواند تولید یونجه را کاهش دهد و کیفیت غذایی یونجه را کاهش دهد.

سیب تراریخته

تعدادی از انواع سیب های GMO برای مقاومت در برابر قهوه ای شدن پس از برش ساخته شدند. این به کاهش ضایعات مواد غذایی کمک می کند، زیرا بسیاری از مصرف کنندگان فکر می کنند سیب های قهوه ای فاسد شده اند.

چغندر قند ترایخته

از چغندر قند برای تهیه شکر گرانول استفاده می شود. بیش از نیمی از شکر گرانول بسته بندی شده برای قفسه فروشگاه های مواد غذایی از چغندر قند GMO ساخته شده است. از آنجایی که چغندر قند GMO به علف کش ها مقاوم است، کشت چغندر قند GMO به کشاورزان کمک می کند تا علف های هرز مزارع خود را کنترل کنند.

در مورد حیواناتی که غذای تولید شده از محصولات تراریخته می خورند چطور؟

بیش از 95 درصد از حیواناتی که برای گوشت و لبنیات در ایالات متحده استفاده می شوند، محصولات تراریخته را به عنوان خوراک دام مصرف می کنند. مطالعات مستقل نشان می دهد که تفاوتی در نحوه تأثیر غذاهای تراریخته و غیر تراریخته بر سلامت و ایمنی حیوانات وجود ندارد. DNA موجود در غذای GMO به حیوانی که آن را می خورد منتقل نمی شود. این بدان معناست که حیواناتی که غذای GMO می خورند به تراریخته تبدیل نمی شوند. اگر چنین بود، یک حیوان DNA هر غذایی را که می خورد داشت، چه تراریخته یا نه. به عبارت دیگر، گاوها به علفی که می خورند و جوجه ها تبدیل به ذرتی نمی شوند که می خورند.
خوراک دام تراریخته

حیواناتی که از غذاهای تولید شده از محصولات GMO استفاده می کنند

به طور مشابه، DNA غذای حیوانات GMO به گوشت، تخم‌مرغ یا شیر حیوان نمی‌رسد. تحقیقات نشان می دهد که غذاهایی مانند تخم مرغ، محصولات لبنی و گوشتی که از حیواناتی که غذای GMO می خورند، از نظر ارزش غذایی، ایمنی و کیفیت با غذاهایی که از حیواناتی که فقط غذاهای غیر GMO مصرف می کنند برابرند.
چه سازمانی مسئول اعتماد سازی درباره غذای تراریخته است؟
سازمان غذا و داروی اولین آژانس نظارتی است که مسئول تضمین ایمنی مواد غذایی تراریخته و غیر تراریخته برای حیوانات است. مرکز  دامپزشکی این مسئولیت را مدیریت می کند. سازمان غذا و دارو ایجاب می کند که تمام مواد غذایی برای حیوانات، مانند غذای انسان، برای حیوانات بی خطر باشد، در شرایط تمیز تولید شود، حاوی مواد مضر نباشد و دقیقاً برچسب گذاری شود.
آیا حیوانات تراریخته در منابع غذایی وجود دارد؟
به زودی وجود خواهد داشت. FDA ( سازمان غذا و دارو آمریکا ) برنامه ای را تأیید کرده است که اجازه بازاریابی ماهی قزل آلا AquAdvantage را می دهد، ماهی قزل آلا اقیانوس اطلس که از نظر ژنتیکی اصلاح شده است تا سریعتر به یک نقطه رشد مهم برسد. FDA تشخیص داد که ماهی قزل آلا AquaAdvantage به اندازه ماهی آزاد آتلانتیک غیر GMO برای خوردن ایمن و مغذی است. FDA همچنین دریافت که تأیید برنامه برای این ماهی قزل آلا تأثیر قابل توجهی بر محیط زیست ایالات متحده ندارد.

تراریخته و آزمایشگاه رادگستر

راد گستر با وجود كارشناسان مجرب و دستگاههاي آناليز پيشرفته طبق استانداردهاي ملي و بين المللي عمل میکند. به عنوان تنها آزمايشگاه تاييد صلاحيت شده استاندارد در زمينه محصولات تراريخته يا GMO مشغول فعاليت مي باشد.

تراریخته در جهان

روند رو به رشد جمعیت در جهان ، دغدغه امنیت غذایی را افزایش داده است. در نتیجه دولت‌ها به دستکاری ژنتیکی برای تولید غذای بیشتر روی آورده‌اند. کشور‌های آمریکا، چین و استرالیا عمده تولیدکنندگان محصولات تراریخته در جهان به شمار می آیند.

به علت نبود تضمین کافی برای ایمنی مواد غذایی ترا ژنی و از طرفی تایید نشدن مضرات احتمالی مصرف محصولات تراریخته در مطالعات انجام شده، اجماع نظر در خصوص مزایا یا معایب مصرف این محصولات وجود ندارد و بر این اساس دولت مکلف به برچسب ‌گذاری محصولات تراریخته برای  آگاهی بخشی به مصرف‌کنندگان شده است.

 

آزمایشگاه تراریخته

Summary
محصولات تراریخته
Article Name
محصولات تراریخته
Description
كه به آن ترا ژني هم اطلاق ميشود، فرايند تزريق يك ژن برونزاد به هرمحصول يا جانداري كه ویزگي جديد پيدا مي كند.
Author
Publisher Name
Argalab
Publisher Logo