مروری بر دستگاه کروماتوگرافی گازی

آزمایشگاه رادگستر مفتخر است اعلام کند که دارای یکی از پیشرفته ترین دستگاه های LC-MS/MS در ایران میباشد. این دستگاه در کنار دستگاه ICP-MS  و کاربرد های بیشمار آن رادگستر را تبدیل به قوی ترین آزمایشگاه در حوزه غذا و دارو کرده است.

مقالات مرتبط :

کاربرد های دستگاه ICP-MS

معرفی دستگاه LC-MS/MS مقاله تخصصی

آزمایش فلزات سنگین

 

مقدمه دستگاه LC-MS/MS

کروماتوگرافی مایع – طیف سنجی جرمی (LC-MS) یک تکنیک تحلیلی قدرتمند با حساسیت و ویژگی بسیار بالا است. LC-MS ترکیبی از کروماتوگرافی مایع (LC) و طیف سنجی جرمی (MS) است. با کروماتوگرافی مایع (LC) می توان جداسازی اجزا را انجام داد و سپس شوینده های نمونه از LC به طیف سنجی جرمی (MS) منتقل می شود که در آنجا تشخیص، شناسایی و تعیین جرم اجزا در حضور سایر اجزا انجام می شود.

LC-MS در تعیین مواد دارویی دارویی، واسطه ها و ترکیبات مرتبط با آن برای اهداف کمی و کیفی استفاده می شود. LC-MS به طور قابل توجهی در انحلال آزمایشگاهی، هم ارزی زیستی، فراهمی زیستی و مطالعات متابولیت استفاده می شود. همچنین از LC-MS در تحقیقات پایه، کشاورزی شیمیایی، آزمایشگاه های پزشکی قانونی و صنایع غذایی استفاده می شود. در این مقاله اصل LC-MS، ابزار دقیق و کاربردهای آن به اختصار مورد بحث قرار می گیرد.

کاربرد های دستگاه LC-MS/MS

در ادامه با برخی از کاربردهای این دستگاه آشنا میشویم.

کاربرد LC/ESI-MS در علوم پزشکی قانونی

LC-MS برای تعیین سمیت، در تجزیه و تحلیل دارو و همچنین در تجزیه و تحلیل ردیابی استفاده می شود. با استفاده از مقدار کم نمونه می توان سموم موجود در مواد مختلف را با LC-MS تعیین کرد. هر گونه متابولیت سمی در غذا یا نوشیدنی را می توان با استفاده از LC-MS تعیین کرد. به عنوان مثال. شناسایی مواد شوینده اضافه شده به آب پرتقال را می توان با آنالیز نمونه آب و مواد شوینده تعیین کرد. سورفکتانت استاندارد آلکیل دی فنیل اتر سولفونیک اسید استفاده می شود. هر دو نمونه آب میوه و مواد شوینده در شرایط کروماتوگرافی یکسان تجزیه و تحلیل می شوند. کروماتوگرام های جرمی و طیف جرمی به دست آمده از نمونه های آبمیوه و مواد شوینده با طیف مرجع سورفکتانت استاندارد (آلکیل دی فنیل اتر سولفونیک اسید) یکسان است .

کاربرد LC-MS در تست دوپینگ

LC/ESI-MS با حالت مثبت را می توان برای تشخیص عامل دوپینگ 4-متیل-2-هگزان آمین در ادرار استفاده کرد. نمونه های ادرار با افزودن استاندارد داخلی توامینو هپتان آنالیز می شوند. آمین اولیه مشکوک به 4-متیل-2-هگزان آمین، آنالوگ موجود در مکمل غذایی، ترکیب ناشناخته ای است. استاندارد مورد استفاده 4-متیل-2-هگزان آمین است که دو پیک حل نشده را در RT 3.43 دقیقه و 3.78 دقیقه نشان می دهد. که با ترکیبات ناشناخته یکسان هستند . مانیتورینگ تک واکنش (m/z 116-57) برای تشخیص 4-متیل-2-هگزان آمین خاص بود.

فرآوری مواد غذایی

مشابه کاربردهای فوق، LC-MS را می توان در صنایع غذایی برای شناسایی آلاینده ها در سطوح کمی استفاده کرد. این شامل بقایای آفت کش ها از محصولات زراعی و داروهای حیوانی است که وارد محصولات گوشتی می شود. همچنین می‌تواند سموم طبیعی – مانند جیوه در ماهی – را بررسی کند که سطح آنها برای ایمن نگه داشتن محصولات غذایی باید کنترل شود.

پایش محیط زیست

LC-MS می تواند برای تجزیه و تحلیل طیف گسترده ای از نمونه های محیطی – از هوا و خاک گرفته تا فاضلاب، لجن و آب آشامیدنی استفاده شود. نیازی به گفتن نیست که برای بررسی موارد مختلف در هر کدام استفاده خواهد شد. اینها شامل آفت کش ها و علف کش هایی مانند کلروفنول ها و اسیدهای فنوکسی آلکانوئیک هستند.

دارویی

یکی از رایج ترین کاربردهای LC-MS در صنعت داروسازی است، جایی که از آن برای بررسی ناخالصی های موجود در محصولات دارویی استفاده می شود. ناگفته نماند که چنین ناخالصی هایی برای هر فردی که دارو مصرف می کند می تواند مشکل ساز باشد. خوشبختانه، LC-MS بسیار حساس است، بنابراین می تواند ناخالصی های کمیاب را برای جلوگیری از انتشار محصولات آلوده تشخیص دهد.استفاده تخصصی تر از LC-MS در صنعت داروسازی در توسعه ترکیبات آنتی بادی-دارو است. این داروهای بیولوژیکی قوی زمانی ساخته می شوند که یک عامل درمانی به یک آنتی بادی متصل شود. نقش LC-MS در مقاله “تسریع توسعه ADC با طیف سنجی جرمی” مورد بحث قرار گرفته است.

تشخیص مواد مخدر

LC-MS در فاصله یک میلیون مایلی از کاربرد دارویی خود می تواند برای تشخیص مصرف مواد مخدر نیز استفاده شود. در این موارد، HPLC با طیف سنجی جرمی جفت می شود تا استفاده از داروهای غیرقانونی را برای مقاصد قانونی و همچنین مواردی مانند عوامل دوپینگ در سناریوهای ورزشی را تشخیص دهد. نتایج را می توان به عنوان مدرکی برای اتهامات پلیس یا محرومیت های ورزشی استفاده کرد، با HPLC-MS که نتایج دقیق و قابل اعتمادی ارائه می دهد.

لوازم آرایشی

صنعت دیگری که LC-MS به آن کمک می کند، لوازم آرایشی است. شاید کمی شگفت‌انگیزتر از سایر برنامه‌ها، LC-MS برای شناسایی و بررسی طیف گسترده‌ای از آلاینده‌های احتمالی و همچنین نگهدارنده‌ها برای اطمینان از کیفیت محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

در تعیین وزن مولکولی:

LC-MS برای تعیین وزن مولکولی ترکیبات شناخته شده و ناشناخته استفاده می شود. این اطلاعات در مورد وزن مولکولی، ساختار، شناسایی، کمیت اجزای نمونه را فراهم می کند. LC-MS برای تعیین توده های مولکولی پروتئین ها، اسیدهای نوکلئیک، پلیمرها و پپتیدها استفاده می شود.

در تعیین سنجش دارو و مواد واسطه:

LC-MS در صنعت داروسازی برای تعیین سنجش مواد دارویی، فرآورده های دارویی، واسطه ها و ترکیبات مرتبط با آنها استفاده می شود.

در صنایع کشاورزی و آفت کش ها:

برای تعیین اجزای مختلف موجود در کودها و آفت کش ها استفاده می شود.