آزمایش و آنالیز شیر

مقدمه:

شیر از ترشح غدد پستانی است و برای افراد جوان حیوانات در نظر گرفته شده است. در آنالیزشیر ترکیبات آن که شامل پروتیین ٬ کربوهیدرات ٬ چربی ٬ مواد معدنی و ویتامین هاست. ترکیب شیر حیوانات مختلف در پارامتر های مختلف متفاوت است. این تفاوت ها در آنالیز و آزمایش شیر مشخص میگردند.

جمع آوری نمونه ی شیر

پستان حیوان باید با آب و مواد گند زدا مثل محلول  پرمنگنات کامل پاک شود . با حوله تمیز خشک شود . دست های کلینیسین یا فردی که شیر را جمع میکند نیز باید با صابون و مواد گندزدا تمیز شود. سر پستان با پارچه آغشته به الکل ۷۰ درصد ضد عفونی گردد . نمونه شیر از هر سر پستان در لوله های جدا جمع آوری گردد. ۳ تا ۴ بار اول جریان برای آنالیز شیر دور ریخته شود. بعد ۵ تا ۱۰ میلی لیتر  از نمونه باد در یخ به آزمایشگاه حمل شود.

نگهداری :

آزمایش شیر باید فورا بعد از جمع آوری ان انجام گیرد. اما اگر در آزمایش تاخیر است بایستی در یخچال در درمای ۴ درجه سلسیوس نگهداری گردد.

آزمایش ها و آنالیز های شیر :

آزمایشات فیزیکی شامل موارد زیر است :

 • رنگ
 • وزن مخصوص
 • واکنش
 • بو
 • قوام
 • تست فنجان دوشش

آزمایشات شیمیایی جهت آنالیز شیر

 • تست بروموتیمول بلو
 • تست کلرید
 • تست لام سفید
 • تست ورم پستان کالیفرنیا
 • تست هاتیس

در آزمایشگاه رادگستر انواع آزمایشهای فیزیکی . شیمیایی ٬ سلول شناسی شیر ٬ باکتری شناسی شیر و آزمایش کشت شیر انجام میگردد.

آنالیز شیر

شیر تنها ماده شناخته شده در طبيعت است كه مي تواند نيازهاي بدن را به طور متعادل تامين نمايد. عمده ترين ويژگي شير وجه تمايز آن نسبت به ساير مواد غذايي تركيب پروتيئن واملاح موجود در آن نظير كلسيم وفسفر است.

از ٢٠ نوع اسيدآمينه شناخته شده، ١٨ نوع آن در شير موجود است. در ميان اسيدهاي آمينه ٨ نوع آن از نوع ضروري هستند كه بدن انسان قادر به ساختن آن نيست . بايد در غذاي مصرفي تامين شود كه شير با داشتن تمامي اسيدهاي آمينه ضروري نقش بسزايي در تامين آن دارد.

شير داراي ويتامين هاي مهم از جمله E, D, C, B12, B6, B2, B1, A مي باشد . در اين ميان مقدار ويتامين A بستگي به درصد چربي شير و همچنين تغذيه دام دارد، به طور كلي شير منبع خوبي جهت تامين ويتامين هاي B2 و تاحدودي B12, C, D مي باشد.

اندازه گيري و آناليز و بررسي دقيق تمامي اينها در مجتمع آزمايشگاهي راد گستر توسط كارشناسان مجرب و دستگاههاي آناليز پيشرفته قرار مي گيرد. برای دریافت برگه آنالیز شیر و مشاوره تماس بگیرید.

آنالیز شیر

آزمایش شیمیایی و میکروبی شیر

تست بروموتیمول بلو : واکنش شیر توسط این تست در آزمایش شیمیایی شیر تعیین میگردد. در تست شیمیایی شیر  ۱ میلی لیتر محلول برموتیمول بلو ۰/۲ درصد استفاده میگردد. ۶ میلی لیتر از نمونه شیر جمع آوری شده اضافه میگردد. اگر نمونه در اثر ورم پستان قلیایی است آبی مایل به سبز میشود. به هر حال ممکن است واکنش مثبت کاذب در آزمایش شیمیایی شیر بدهد.

تست کلرید : وجود بیش از ۰/۱۴ درصد کلرید در شیر غیر طبیعی قلمداد میشود. برای این تست ٬ ۵ میلی لیتر از محلول نیترات نقره ۰/۱۳۴۱ درصد درلوله ریخته میشود. ۲ قطره محلول دی کرومات پتاسیم ۱۰ درصد به عنوان معرف اضاف میشود. به این ۱ میلی لیتر نمونه شیر برای آزمایش شیمیایی و میکروبی اضافه میشود. اگر کلراید کمتر باشد رنگ شیر قرمز مایل به قهوه ای میشد.

آزمایش میکروبی شیر در آنالیز شیر

آزمایش میکروبی شیر مستقیم :  آزمایش میکروبی مستقیم شیر برای فهمیدن نوع آلودگی شیر است. فهمیدن اینکه چه تعداد ارگانیسم در شیر موجود است. در این روش که شیر شمارش لوکوسیت است ٬ ۰/۱ میلی لیتر از شیر برداشته میشود. در وسط یک لام خشک و تمیز قرار داده میشود ۱ سانتی متر مربع از وسط لام مشخص و نمونه شیر با لوپ میکروب شناسی پخش میشود.  لام را در هوا با حرارت ملایم ٬ خشک و با شعله تثبیت میشود. با رنگ نیومن آزمایش میکروبی شیر ادامه میابد. رنگ را شسته و در هوا گسترش خشک میشود.

آزمایش کشت شیر : شیر در ویال های استریل جمع آوری میگردد . نمونه شیر در محیط میکروبی انکوبه میگردد. برای جداسازی ارگانیسم و نسبت حساسیت به آنتی بیوتیک در سایر مقالات آزمایشگاه شیر رادگستر شرح داده شده است.

تقلب در شير

آنالیز شیر

مصرف كنندگان بايد شيري خالص و بدون افزودني هاي مختلف از جمله آب را استفاده نمايند. براين اساس صنايع شير موظف هستند تا سيستم هاي كنترلي مناسبي از جمله آزمايشگاههاي معتبر و همكار، جهت بررسي و تشخيص شيرخالص از ناخالص را فراهم نمايند.
تقلب در شير مي تواند عمدي و يا حتي به صورت تصادفي وناخواسته در حين فرآيند توليد ويا فرآوري ايجاد شود. به طور خلاصه انواع تقلبات شير عبارتند از:

– افزودن آب به شير
– اضافه شدن تصادفي محلول هاي پاك كننده ويا ضدعفوني كننده مانند وایتکس در طول روند توليد شير
– اضافه شدن مواد ضدعفوني كننده سر پستان ها، پمادهاي جلدي پستاني و…
– افزودن مواد خنثي كننده جهت سرپوش نهادن به اسيدتيه ي بالاي شير
– افزودن نمك يا شكر به منظور سرپوش گذاشتن بر وجود آب اضافي در شير و يا افزايش ميزان حجم مواد جامد شير
– افزودن پودر شير بدون چربي به منظور افزايش مواد جامد شير
– افزودن مواد نگهدارنده نظير فرمالين، هيدروژن پراكسيد، هيپوكلريت و… جهت سرپوش گذاشتن بر كيفيت نامناسب بهداشتي شير
– افزودن چربي هاي خارجي به شیر

ولي به طور كلي آب با منشاء خارجي، معمولي ترين ماده تقلبي است كه در شير يافت مي شود، كه اين مهم در مجتمع آزمايشگاهي رادگستر توسط كارشناسان مجرب و دستگاههاي آناليز پيشرفته به راحتي قابل بررسي و اندازه گيري مي باشد.

آزمایش شیر به صورت تخصصی در آزمایشگاه رادگستر انجام میگیرد.

 

Summary
آزمایش و آنالیز شیر
Article Name
آزمایش و آنالیز شیر
Description
مصرف كنندگان بايد شيري خالص و بدون افزودني هاي مختلف از جمله آب را استفاده نمايند. براين اساس صنايع شير موظف هستند تا سيستم هاي كنترلي مناسبي از جمله آزمايشگاههاي معتبر و همكار، جهت بررسي و تشخيص شيرخالص از ناخالص را فراهم نمايند.
Author
Publisher Name
argalab
Publisher Logo